درباره وب سایت:


آرشیو:


آخرین پستها :


جدیدترین مطالب:


جدیدترین کلیپ های طبیعت و حیوانات:نویسنده:


ابر برچسبها:


آمار وب سایت:
ملزومات سفرهای حیات وحشی

 

 

۱ -  کفش و جوراب مناسب :

طبیعتاْ هر طبیعتی و ارتفاع و اقلیمی کفش مناسب خودش رو طلب میکند برنامه هایی که در نیزار و مناطق تالابی برای تماشای پرندگان انجام میگیرد چکمه های بلند و مناسب این برنامه رو طلب میکند و برنامه هایی که در ارتفاعات کوهستانی است کفشهای سه لایه خشک ارتفاع رو طلب میکند .

اما آنچیزی که در برنامه های معمول موسسه در جنگل و بیابون و دشت به کار مسافرین محترم موسسه گردشگری شیوار کوهستان می آید کفشهای ساقدار مخصوص پیاده روی های کوهپایه ای است که اصطلاحاْ به کفشهای ترکینگ معروف است کفشهای بسیار سبک نسبت به حجم و در عین حال ساق دار که کاملاْ مچ پا رو از خطرات پیچ خوردگی و در رفتگی و گزیدگی مارها تا حدود زیادی ایمن میکند از آنجایی که مارکهای زیادی در بازار هستند که عموما هم جنسهای خوبی هستند و عامل تعیین کننده در انتخاب کفشها گذشته از راحتی پا  و مارک و قیمت مناسب - سبکی کفش می باشد .

توضیحات تکمیلی :

از قدیم معروف بوده است که پا قلب دوم انسان و مخصوصا کوهنوردان است . بنابراین کفش که محافظ پا است از مهمترین وسایل و پوشاک کوهنوردی به شمار می رود . کفش های قدیم از چرم ساخته می شد که بنا به شرایط مورد استفاده ضخامت و تعداد لایه های چرم متفاوت بود . یکی از اشکالات کفش های چرمی زمستانی وزن بالای آنها بود که با اختراع لایه ها و پارچه های جدید با عناوین گورتکس - سیمپاتکس و تینسولیت تا حدی این نقیصه جبران گردیده است . لایه گورتکس که در انواع پوشاک زمستانی کوهنوردی نیز بکار می رود دارای خاصیت یک طرفه بودن است ؛ یعنی تنها از یک طرف کاملا ضد آب و باد است و در نتیجه از داخل بخار و گرمای ناشی از تعرق و فعالیت را بخارج می فرستد و از خیس شدن پوشاک زیر و سرمازدگی جلوگیری می کند . لایه سیمپاتکس نیز مانند گورتکس ضد آب و ضد باد و دارای قابلیت تنفسی است . لایه تینسولیت نیز گرمازا بوده و در کفش های زمستانی و سنگین بکار می رود . زیره کفش کوهنوردی نیز از لایه های مخصوصی ساخته می شود که معروف ترین آن ویبرام ایتالیا است . همچنین اخیرا لایه ای شوک گیر نیز ساخته شده که فشار ضربه های وارده به کف پا را کاسته و پا دیرتر خسته می شود و در سرازیری زانوها کمتر آسیب می بیند  .
   با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه ساخت کفش های کوهنوردی بدست آمده و به برخی از آنها در بالا اشاره شد ؛ امروزه برای هر نوع برنامه کوهنوردی و برای هر فصل و منطقه کفش خاصی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر عنوان کفش های چهار فصل یا همه کاره دور از ذهن می باشد . به عنوان مثال در کفش های مخصوص سنگنوردی نوع کفش برای مرد و زن و همچنین بسته به جنس و نوع سنگ متفاوت می باشد  .
   بطور کل می توان کفش ها را به 6 دسته بزرگ به شرح زیر تقسیم کرد  : 

 1. کفش صعودهای هیمالیایی كه سه پوش و یا دو پوش هستند . نوع دوپوش از یک کفش کوچک و تنك  مثل کفش رشته کشتی که بجای بند دارای چسبک است تشکیل می شود و این کفش درون کفش اصلی که بزرگتر است قرار می گیرد . می توان شب در داخل چادر و کیسه خواب کفش بیرونی را از پا درآورد و از پوش داخلی به عنوان جوراب و یا کفش داخل چادر استفاده کرد . در نوع سه پوش علاوه بر این دو کفش یک لایه گتر بلند نیز بر روی کفش قرار می گیرد که به دور کفش دوخته شده و تمام رویه و اطراف کفش را در بر می گیرد . پوش دوم کفش یا از جنس چرم است و یا از جنس فایبر گلاس که نوع اخیر شبیه کفش های اسکی است.
 2. كفش كوهنوری سنگین در صعود های بلند زمستانی مانند ارتفاعات ایران بکار می روند و دارای یک یا چند لایه فوق الذکر می باشند و قابلیت نصب کرامپون را هم دارند  .
 3. كفش كوهنوردی  یا کفش نیمه سنگین که برای سه فصل اول سال مورد استفاده قرار می گیرد  .
 4. كفش كوهپیمایی یا تركینك کفش هایی سبک است و برای صعود های یک روزه یا چند روزه سبک و کم ارتفاع بکار می رود  .
 5. كفش راه پیمایی برای مسیر های ساده و کفی استفاده می شود . شبیه کفش های معمولی ورزشی و یا اسپرتکس های معروف می باشند  .
 6. كفش سنگنوردی  یا کتان سنگ جهت صعود های داخل سالن و یا سنگنوردی طبیعی بکار می رود    

 نکات:

 • بعد از هر برنامه کفش را کاملا تمیز کرده و داخل آن را با روزنامه پر کنید تا هم رطوبت آن گرفته شود و هم حالت و فرم خود را حفظ کند  .
 • هیچگاه کفش خیس را برای خشك شدن در برابر حرارت مستقیم مثل آفتاب و آتش  قرار ندهید  . 
 • اول فصل زمستان کفش چرمی را کاملا با پیه شتر و یا گوسفند چرب کنید و محل دوخت ها را نیز با موم عسل بپوشانید تا آب وارد کفش نشود  .
 • هنگام شب خوابی در برنامه زمستانی کفش ها را با روزنامه پر کرده و داخل یک کیسه نایلنی قرار داده و در انتهای کیسه خواب قرار دهبد تا یخ نزند . در غیر اینصورت صبح روز بعد به پا کردن کفشی مانند آهن غیر ممکن است .

        

        


* مطالب این بخش از سایت «یادداشتهای یک کوهنورد» برگرفته شده است

 در مورد جوراب هم توصیه بر استفاده از جورابهای قرص و ساق بلند است جوری که در پیاده رویهای طولانی و سر بالایی و سرپایینی های شدید که پا داخل کفش سر میخورد و همین امر باعث ساییدگی میشود ضخامت خوب این جورابهای باعث امن ماندن پاهایتان از جراحت شود

 

۲ -  کیسه خواب :

کیسه خوابهای مناسب برای طبیعت به دو دسته تقسیم میشوند : کیسه خواب الیاف و کیسه خوابهای پر البته نوعی کیسه خوابهای سنگین نظامی آمریکایی قدیمی در بازار هم هست که دیگر به دلیلهای بسیار مورد بحث ما نیست ( سنگینی و اشغال حجم زیاد و عدم تولید آن )

در برنامه های موسسه به صورت عمومی توصیه بر استفاده از کیسه خواب الیاف است که دلایلش این موارد است :

۱ -  سهولت نگهداری  با توجه به اینکه کیسه خواب پر رو باید حتی المقدور به صورت باز و آویزان شده نگهداری کرد نه فشرده در داخل کیسه اش

۲ -  سهولت شستشو

۳ -  قیمت مناسبتر

۴ -  در صورت خیس شدن یا رطوبت برداشتن خاصیت عایق حرارت بودن خود را از دست نمیدهد و خیلی سریع هم خشک خواهد شد بر عکس پر که مدت زیادی لازم است که خشک شود و در عین حال خاصیت عایقی حرارتش را از دست میدهد .

برای تمیزی کیسه خواب خود خیلی کوشا باشید این نکته رو جدی بگیرید !!

توضیحات تکمیلی :


خرید تجهیزات کوهنوردی همیشه کاری وقت گیر و اغلب اوقات تخصصی است. می توانیم با خرید چندین باره یک وسیله و صرف وقت و هزینه زیاد بالاخره با تجربه بدست آمده به وسیله دلخواه برسیم و یا با کسب اطلاعات و آگاهی مانند یک متخصص به خریدی عالی و مناسب اقدام کنیم. از جمله حساس ترین و فنی ترین وسایلی که همه ما به آن احتیاج پیدا می کنیم و جزو وسایل گرانقیمت ما نیز هست ، کیسه خواب است. اگر بدانیم اعداد و اطلاعات اعلام شده بر روی کیسه خوابها به چه معناست و چگونه باید از کیسه خواب به صورت صحیح استفاده کنیم خیلی راحت تر می توانیم در خرید و انتخاب کیسه خواب اقدام کنیم . از میان مطالب مختلف راهنمای کمپانی ایتالیایی فرینو به نظرم کاملتر و مختصر تر آمد و چون خودم هم از کیسه خواب همین کمپانی استفاده می کنم و فوق العاده راضی ام این راهنما رو ترجمه کردم و در اختیار شما می گذارم.

 

انواع کیسه خواب :


پر ، یک انتخاب سنتی به جهت گرمای فوق العاده و اندازه کوچک است . مرغوبیت پر استفاده شده در کیسه خواب با عددی درصدی مشخص می شود مانند %80 که به عنوان مثال این عدد بیانگر 80 درصد کرک و 20 درصد پر است. هرچه میزان کرک بیشتر باشد جنس پر مرغوب تر است. عایق گرما بودن پر نیز با واحدی به نام CUIN مشخص می شود. که این عدد میزان ارتفاع 30 گرم پر را به واحد اینچ بیان می کند یا به عبارتی مقدار پف کردن یا باد شدن پر. 
الیاف ، انتخابی خوب برای راحتی و گرما و مقاومت در برابر رطوبت هستند به علاوه اینکه برای شست وشو نیز مشکلی ندارد.این الیافهای ساخته بشر ، گرمای بدن را به طور یکنواخت در سرتاسر کیسه خواب توزیع می کنند. این الیاف در کیسه خواب در لایه های مختلف گذاشته می شوند تا این لایه بندی شما را در مقابل سرما محافظت کنند. 
برای شستشوی کیسه خواب آنرا باید با دست یا در دمای 30 درجه سانتیگراد با ماشین بشویید و بدون استفاده از خشک کن ماشین ، کیسه خواب را در فضای باز قرار دهید تا خشک شود.


دمای کیسه خواب :
برای یکسان سازی اعداد اعلام شده برای کیسه خوابها توسط کمپانی ها در سال 2004 استاندار اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد ، استاندارد اروپایی En13537. 
اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون نمی تواند عین شرایط واقعی را ایجاد کند اما این استاندار شرایط یکسانی را برای همه آزمایشگاهها تعیین کرد و روشهای مختلف آزمایشگاهها را به شکلی واحد در آورد. البته راحتی کیسه خواب علاوه بر آن چیزی که برای کیسه خواب اعلام می شود به بسیاری از عوامل دیگر در زمان استفاده نیز مربوط می شود.
مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب :

 

 • Maximum comfort temperature : حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد ، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.
 • Comfort temperature: دمایی که در آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.
 • Lowest comfort: کمترین دمایی که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.
 • Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.


زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط  و نوع فعالیتی که در نظر دارید انجام دهید به دمای راحت comfort  توجه کنید. به هر حال احساس سرما و یا گرما برای بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.شرایط فیزیولوژی در ارتباط  با سرما و گرما


سوخت و ساز: زمانی که شخص در خواب است 75 تا 100 وات گرما تولید می کند که این عدد به عواملی چون جنسیت ، سن ، وزن ، عادات و آمادگی جسمانی بستگی دارد.
وزن: افرادی که دارای اضافه وزن هستند سوخت و ساز کند تری دارند. این افراد بیش از مقدار مورد نیاز میخورند ولی در مقابل معمولا کوهنوردان در حین برنامه کمتر از میزان مورد نیاز کالری دریافت می کنند و افراد چاقی نیز نیستند. در ذکر این اعداد شرایط کوهنورد در نظر گرفته شده است زیرا افراد چاق مقاومت و محافظت بیشتری در مقابل سرما نسبت به افراد لاغر دارند.
سن: سوخت و ساز با سن کاملا در ارتباط است. افراد مسن عموما گرمای کمتری تولید می کنند و زودتر از جوانترها احساس سرما می کنند.
جنسیت: خانمها بیشتر از آقایان احساس سرما می کنند و اصطلاحا سرمایی ترند به همین دلیل دمای راحت برای خانمها 5 درجه بیشتر از دمای راحت آقایان است.
عادت ها: اکثر مردم در خانه هایی با سیستم گرمایش مرکزی زندگی می کنند. و در محل کار و ماشین هایشان سیستم گرمایشی دارند. این سبک زندگی توان بدن را در مقابل سرما و گرما کاهش می دهد.
تجربه: تجربه و آشنایی با شرایط خوابیدن در محلهای باز و طبیعت کارایی فرد را به مرور در راحت  تر بودن در این شرایط افزایش می دهد. معمولا شخصی که برای اولین بار درون کیسه خواب می خوابد احساس ناراحتی و سرمای بیشتری می کند تا یک کوهنورد با تجربه در همان شرایط.
آمادگی جسمانی:  در صورت داشتن ورزیدگی و آمادگی جسمانی خواب راحت تر و بدنی گرم تر خواهیم داشت. یک بدن خسته گرمای کمی تولید کرده و باعث می شود فرد خیلی زود احساس سرما کند.

 

چند توصیه سودمند :

 • به هنگام خرید کیسه خواب به نوع فعالیت ، دما و رطوبت ، اندازه و حجم کیسه خواب و وزن کیسه خواب توجه کنید و از افراد با تجربه تر کمک بگیرید. برای داشتن یک خواب راحت به این موارد نیز توجه کنید :
 •  یک زیرانداز خوب بخرید تا علاوه بر اینکه بر روی آن احساس راحتی داشته باشید از سرمای زمین نیز مصون بمانید.
 • یک چادر خوب بخرید .یک چادر خوب شما را در مقابل هوای بد محافظت می کند. خوابیدن در شرایط باد و یا رطوبت به شدت از کارایی و گرمای کیسه خواب شما کم می کند.
 • خودتان را به لباسهای اضافی مجهز کنید. این لباسهای را در شرایط بسیار سرد و یا در طول شب بپوشید. در شرایط سرمای زیر صفر در صورت نیاز از کلاه ضد طوفان و اگر دارید کیسه بیواک  ، نیز استفاده کنید.
 • درست و کامل بخورید در غیر اینصورت بدن گرمای کمتری تولید می کند و بدن در مقابل سرما حساس می شود. نوشیدن هم بسیار مهم است زیرا که کمبود آب بدن نیز موجب کاهش گرمای تولیدی در بدن میشود. از نوشیدنیهای الکلی به شدت پرهیز کنید. این نوشیدنیها به شما یک احساس گرمای موقت می دهند اما مدتی بعد شما احساس سرمای بیشتری نسبت به قبل خواهید کرد.
 • تجهیزات خود را خشک نگه دارید به خصوص کیسه خوابتان اگر پر باشد با خیس شدن بسیار ناکارآمد می شود. برای این منظور می توانید از روکشهای مخصوص ضد رطوبت استفاده کنید. در هر صورت در اولین فرصت کیسه خوابتان را در فضای باز خشک کنید ، به عنوان مثال در طول روز بر روی چادرتان پهن کنید. در صورت امکان هر از گاهی هوای تازه وارد چادرتان کنید تا هوای داخل چادر دم کرده و مرطوب نشود.

موارد اعلام شده برای درجه بندی اعداد کیسه خواب آنچیزیست که کمپانی فرینو برای کیسه خوابهاش ذکر میکنه اما اونطور که خودم دیدم تمامی مارکها به این گستردگی اعداد رو اعلام نمی کنند و بعضیها فقط Comfort رو بیان می کنند که در اصل ما هم طبق اونچیزی که در متن بود باید به همین عدد توجه کنیم تا ببینیم دمای راحت اون برای برنامه ای که ما میخوایم بریم مناسب است یا خیر. در ضمن این  اعداد ذکر شده کیسه خوابها برای خوابیدن با لباس لایه اول هستش و با پوشیدن لباس بیشتر همونطور که تو متن هم بود میشه به دمای بیشتری رسید به خصوص استفاده از کلاه ضد طوفان و کت پر اگه خیلی سرد بود تویه زمستون . نکته آخر هم اینکه ما حداقل به 2 تا کیسه خواب نیاز داریم. یکی برای فصل گرم که اصطلاحا بهش 3 فصل میگن در حالی که عموما برای تابستان و اوایل پاییز مناسبه و دارای حجم و وزن و قیمت کمتریه و دومین کیسه خواب  برای اواخر پاییز تا اواسط بهار که هم گرم تر ، سنگین تر و البته گران تر که انتخاب دومیه حساس تر هستش.

امیداورم که مفید  باشه.

برگرفته از وبلاگ چال

 

برای مشاوره درباره مارک پیشنهادی موسسه تماس بگیرید :  ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴ سیامک نصیحتی

۳ -  پد زیر انداز کیسه خواب :

از آنجایی که ضرورت حفظ و نگهداری خوب از کیسه خواب به خصوص در حین برنامه بسیار بالاست توصیه میشود حتماْ یک پد زیر انداز کیسه خواب را که دارای عرض مناسب و ضخامت خوب است را برای آن تهیه بفرمایید

برای مشاوره درباره مارک پیشنهادی موسسه تماس بگیرید :  ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴ سیامک نصیحتی

۴ -  کیسه بیواک و کاور کیسه خواب :

به همراه داشتن کاور یا پوش عایق کننده کیسه خواب در برابر رطوبت داخل چادر در برنامه های جنگلی با رطوبت بسیار بالا به خصوص برنامه های بهاره که هنوز زمین رطوبت بسیار بالایی را در خود دارد میتواند تجربه یک خواب نمناک رو به تجربه یک خواب راحت تغییر دهد .

اکنون در بازار میتوانید در قیمتهای ۱۴ الی ۴۰ هزار تومان کیسه بیواک مناسب خود را انتخاب و خرید نمایید

اما برای دوستانی که کیسه خواب خود را به دلیل گرفتن حجم زیاد خارج از کوله نسب میکنند و به همین خاطر کیسه خواب در معرض رطوبت و باران و در نتیجه خیس شدن قرار میگیرد توصیه بر این است که کاور کیسه خواب تهیه کنند تا کیسه خواب خود را در داخل آن محفوظ از خیسی نگه دارند

از خریدار کیسه خواب خود میتوانید کاور کیسه خواب را درخواست نمایید حتماْ چک شود از لحاظ قد و اندازه  و ابعاد و عرض به کیسه خوابتان بخورد اگر کاور مال کیسه خواب شما نبود

 

۵ -  هد لمپ :

هد لمپ یا چراغ قوه سری باید دارای مشخصات زیر حتماْ باشد :

۱ -  نور دهی خوب و قوی

۲ -  حداقل سه حالت نور دهی ( ۲ حالت نور دهی کم مصرف و پر مصرف و حالت سومم نور قرمز برای تورهای نجوم و یادداشت های شبانه یا انجام کارهایی که استفاده از نور سفید میتواند با ایجاد کوری موقت باعث شود شما در لحظه سوژه مورد نظر خود را گم کنید .

۳ -  باز و بسته شدن و تعویض راحت باطری در تاریکی شب در مواقعی که باطری هد لمپتان را تصمیم دارید تعویض کنید

۴ -  اندازه بودن و خوب قرار گرفتن هد لمپ بر روی سر ( نه گشاد باشد خیلی و نه خیلی تنگ )

همیشه در برنامه ها به تعداد دو سری باطری اضافه برای هد لمپ خود به همراه داشته باشید

 

۶ -  سوت :

 

سوت مخصوص طبیعتگردی که برای درخواست کمک یا علامت دادن بسیار ضروری میباشد باید دارای مشخصات زیر باشد :

۱ -  حتماْ سعی شود پلاستیکی باشد

۲ -  فاقد توپک یا غلطک کوچک داخل سوت باشد تا در صورت ورود آشغال به داخل محفظه یا سرمای شدید و یخزدگی سوت شما از کار نیوفتد

۳ -  قدرت ایجاد صدای بالا

برای مشاوره درباره مارک پیشنهادی موسسه تماس بگیرید :  ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴ سیامک نصیحتی

 

۷ -  لباس استتار :

 لباس استتار از ضروریات اجباری چنین سفرهایی است همانند شکار که شکارچی نباید در دید شکار دیده شود

انواع لباسهای استتار :

۱ -  لباس استتار جنگل

۲ -  لباس استتار نیزار

۳ -  لباس استتار بیابون

۴ -  لباس استتار کوهستان

و لباسهای استتار دیگر

این پوشش استتار از کلاه شکاری تا پیراهن و شلوار میتواند شروع شود و تا چادر کمپینگ و سه پایه دوربین و خود دوربین و حتی بند ساعت مچیتان میتواند استتار باشد

این لباسها و پوششها در قالب لباسهای نظامی فاقد درجات و نشانه های نظامی در میدان گمرک به راحتی قابل تهیه خواهد بود و برای افرادی که قصد تهیه لباسهای مناسبتر و با دوامتر و در نتیجه گرانتر برای این کار هستند میتوانند در راسته فروشگاههای لوازم شکاری در خیابان فردوسی ما بین چهار راه استانبول و میدان توپخانه چنین لباسهایی رو تهیه نمایند .

 

توضیحات تکمیلی :

 

 

شاید انتخاب لباس و پوشش مناسب یكی از ساده ترین چالش های باشد كه شكارچیان آن را خیلی جدی نگیرند ولی واقعیت این است كه برای شكارچیان سخت گیر و موفق كیفیت و كارآیی لباس اهمیت زیادی خواهد داشت. اگر قرار بر این است كه در كومه ای به انتظار غاز ئ اردك بنشینید و هوا سرد و یخبندان باشد ، باید لباس های خاصی از جنس ضد آب با پوششی مناسب انتخاب كنید. برعكس اگر اول فصل و هوا گرم باشد و دنبال شكار كبك ، قرقاول ، ... باشید پ.شش خیلی سنگین و گرم نه تنها كمكی نمی كند ، بلكه شما را به دردسر خواهد انداخت.شكار بزرگ هم نیازمندی های خاص خودش را خواهد داشت.در هر حال نوع شكار ، زمان و مكان وفصلی كه به شكار می روید و میزان فعالیت مهم ترین عوامل انتخاب لباس هایتان خواهد بود. به علاوه در خیلی از كشورها ، قانون ، شكارچیان را وادار ساخته تا از پوششی نارنجی رنگی بر روی لباس ها و كلاه خود استفاده كنند كه خطرات ناشی از شلیك های ناخواسته را به حداقل برساند ، چیزی كه متاسفانه در كشور ما اصلاً معمول نیست؟اكثر حیوانات قادر به تشخیص رنگ نارنجی نیستند ، لذا پوشش نارنجی orange blaze  نه تنها خدشه ای به اصل استتار وارد نمی كند بلكه موقعیت مكانی افراد را در شكار گاه برای دیگران به وضوح مشخص می كند. اكنون به طور اجمالی به برسی كلی ترفندهای پوششی و لباس هایی می پردازیم كه می تواند در موقعیت شكارچیان با تجربه نقش موثری داشته باشد.

لباس هایی كه انتخاب می كنید در مرحله اول بایستی راحت بوده و موجب آزردگی نشودطوری كه بتوانید بیشترین مقدار فعالیت ممكن را بدون مزاحمت انجام داده و در عین حال عوامل طبیعی نتوواند گزندی به شما برساند. لباس خوب بایستس در تابستان شما را خنك نگه داشته و از تعرق بیش از حد بدن جلوگیری كند و در زمستان ، جلوی سرمای گزنده را بگیرد.

چه اندازه لباس برای پوشیدن كافی خواهد بود؟

این موضوع به دو چیز بستگی دارد: اینكه به كجا شكار می روید و چه نوع فعالیتی انجام خواهید داد. اگر شكار شما در منطقه ای سرد سیر و در فصل پاییز باشد ، نوع پوشش تان با وقتی كه به ماهیگیری در كنار تالاب می پردازید ، قطعا متفاوت خواهد بود. عامل مهم دیگر كه باید با آن توجه شود طبیعت مزاجی افراد است. عده ای ممكن است در یك هوای سرد و طوفانی خیلی راحت بر روی صندلی خود بنشینند و احساس سرما نكنند در حالی كه بقیه با یك باد ناموافق یا پوشش ابری كه جلوی آفتاب را میگیرد ، بلافاصله شروع با لرزیدن كنند!اما اگر بخواهیم همه افراد را معمولی فرض كنیم و كلی توضیح دهیم ، تصمیم گیری برای نوع فصل ساده تر خواهد شد. در زمستان پوشیدن شلوار و كابشن عایق بندی شده با لایه ای گرم و ضد آب و استفاده از كلاه هایی با پوشش بلند تر كه روی گوش ها و گردن را بپوشاند تصمیم هایی عاقلانه خواهد بود. به علاوه اگر فعالیت بدنی مان زیاد بوده و مجبور به تعقیب شكار گریز پا شویمیا گرفتار بارندگی شدید و گذر از یك رود خانه باشیم ، استفاده از لباس هایی با پوشش core-tex  مانع از نفوذ آب به داخل شده و از تعریق بیش از حد بدن نیز جلوگیری می كند.در تابستان نیز لبلس های كم حجم و سبك می تواند در انجام بهتر فعالیت عای بدنی و جلوگیری از تعرق بدن موثر واقع شود. استفاده از شلوارك بلند و پیراهن پشمی سبك در مناطق كوهستانی و خنك نیز گزینه مناسبی در تابستان خواهد بود. اگر منطقه مورد نظر پر از خار و خاشاك و گون های تیز باشد ، شلوارهای مخصوص جین با لایه تقویت كننده ای از جنس مواد مصنوعی مثل نایلون بهترین انتخاب خواهد بود. اكثر این شلوار ها از الیاف بسیار مرغوب بوده و دارای پوشش مناسبی برای مواجهه با سنگ و اشیا برنده هستند و در عین حال وزن آنها در حد یك شلوار معمولی است! در ساخت خیلی از پیراهن ها نیز كه برای شكار upland  طراحی شده اند از همین ایده بهره گرفته شده ، یعنی از زیر ساعد تا روی مچ دست ها با یك لایه اضافی تقویت می شود تا در حال دراز كش و خزیدن ، دست ها آسیبی نبیند. در قسمت شانه ها نیز، لایه ای به عنوان ضربه گیر دوخته می شود تا لگد ناشی از شلیك گلوله توسط این قسمت خنثی شود.این نوع پیراهن ها ، برای تیر اندازان ورزشی (تراپ و اسكیت ) نیز قایل استفاده خواهند بود. انتخاب الگوی استتار در مورد لباس ها یك اصل مهم است كه با توجه به نوع اقلیم و شكارگاه و فصل مورد نظر انجام می گیرد. اكثر لباس هایی كه توسط كمپانی های معتبر ارائه می شوند ، علاوه بر آنكه در الگوها و رنگ های مختلف استتار ارائه می گردند ، مشخصه باریك نارنجی رنگ را به همراه دارند كه در موقعیت تشخیص شكار چی و جلوگیری از پیشامد های احتمالی موثر است. شاید استفاده از لباس های استتار در شكار های پرنده كه كومه وبا استفاده از توله انجام می شود ، چندان مهم نباشد ، اما در مورد شكارهای بزرگ و خصوصاً با كمان از اصول اولیه به حساب می آید. اخیراً تكنولوژی ، لباس های بسیار جالبی را در اختیار شكارچیان گذاشته كه با پوشش آنها دغدغه رم كردن شككارهای تروفه  را نداشته باشند، یكی از معروف ترین آنها لباس های (scent-lok)   است مه لایه ای از كرین اكتیو در آنها بكار گرفته شده و با گرفتن بوی بدن شكارچی ، كمك خیلی بزرگی در نزدیك شدن به شكار تروفه می كند! البته اگر بخواهیم مانع از انتشار بوی بدن به اطراف شویم باید لباس ها ، دست كش ، كفش و كاور صورت مان حتماً از جنس scent-lok  انتخاب شود. مراقبت و استفاده مجدد از این لباس ها نیز چندان آسان نیست و باید دقت شود كهك هنگام استفاده در شكارگاه ، بوهای غریبه و شهری جذب لیاس نشده باشند! به یاد داشته باشید كه وقتی مشخصه ها یممتازی چون لایه گورتكس یا ضد بو یا عایق بندی محافظتیبه مجموع لباس ها افزوده می شود ، قیمت آنها نیز به طور سرسام آوری بالاتر خواهد رفت، لذا اگر به هر كدام از این اجزا نیازی ندارید ، لازم نیست كه برای خرید آنها پول بیشتری بپردازید! شلوار های شكار هم تنوع زیادی دارند و نوع مرغوب آنها می تواند ا زجنس گورتكس با یك لایه تقویتی و عایق بندی شده همراه شود. انتخاب كلاه . كاور صورت هم بستگی به فصل و نوع شكار دارد و هم می تواند تا حدی سلیقه ای باشد. در هر حال یك كلاه خوب و مرغوب می تواند از آفتاب سوختگی جلوگیری كند و هنگام تیر اندازی از اغتشاش در دید تیر انداز جلوگیری نماید!هنگام برف و بوران نیز استفاده از كلاهی با پوشش كامل تر و باند ، گوش ها و گردن را محافظت خواهد كرد.در میان لباس هایی كه در بازار وجود دارد شاید یكی از گران ترین و مرغوب ترین آنها لباس هایی از جنس لایه گورتكس باشد.حتماً توجه داشته باشید كه اگر در هوای خیلی سرد فعالیت می كنید سر آستین ها ، گردن و دور كمر كاملاً پوشیده و نفوذ ناپذیر باشد و به علاوه باز كردن و در آوزردن لباس ها  برای تهویه پذیری ، به سادگی انجام شود. یكی دیگر از نكات ظریفی كه امروزه در طراحی لباس های خاص برای شكار بزرگ و خصوصاً با كمان رعایت می شود ، حفظ خاصیت نرمی و بی سر و صدا بودن لباس ها جهت جلوگیری از تولید صدا هنگام حركت شكارچی است.جابه جایی و تحرك در این لباس ها تولید سر و صدا نخواهد كرد و شكارچی شانس بیشتری برای نزدیك شدن به تروفه مورد علاقه اش خواهد داشت. به یاد داشته باشید كه در تركیب لایه های داخلی ، میانی و خارجی ، موضوع وزن لباس ها ،نوع فعالیت و فصل را حتماً م.رد ت.جه قرار دهید تا در نهایت با انتخابی درست ، روز مفرح و م.فقی را در طبیعت سپری كنید!

برای مشاوره درباره خرید لباس استتار موسسه تماس بگیرید :  ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴ سیامک نصیحتی

۸ -  پانچو :

پانچو یا بارانی کاور ضد آبیست که در برنامه های جنگلی و جاهایی که بارندگی آن ممتد است میتواند مورد استفاده قرار گیرد و کلاْ هم فرد و هم کوله اش را از خیس شدن مصون دارد

پانچو ها هم چند مدل است :

۱ -  پانچوهایی که به صورت یک کاور خالیست

۲ -  پانچوهایی که به صورت بلوز شلوار است

در مدل اول پانچوهایی که در میدان منیریه گیر می آید به درد اینگونه تورها نخواهد خورد چون رنگهای قرمز و نارنجی و زرد آنها اصلا مناسب برای این کار نیست

اما پانچوهای نظامی استتاری که در میدان گمرک وجود دارد بسیار مناسب خواهد بود که دو مدل دارد

۱ -  پانچوهای نامرغوب و سنگین پشت نقره ای ایرانی

۲ -  پانچوهای بدون لایه نقره ای پشت که سبکتر و شکیلتر است و جنس پارچه آن بسیار مناسب است

حتماْ در هنگام تهیه پانچو به قد خود و اندازه بودن قدی پانچو با خود توجه کنید ( مشکل رایج خانمها با پانچو  )

۹ -  قمقمه :

قمقمه آب باید فلزی باشد تا در صورت گیر نیامدن آب آشامیدنی سالم بتوان با قمقمه آب رو جوشاند و مصرف کرد البته در مورد آبهای که احتمال آلودگی شیمیایی وجود نداشته باشد که این آبها هم مشخصات خودشان را دارند که مقوله این بحث نیست ( مربوط به بحث یافتن آب در طبیعت که امیدوارم در آینده مجالی باشد و برایتان اینجا بنویسم ) قمقمه را حتما با کاور عایقش تهیه کنید

۱۰ -  ظرف غذا :

بسیار شنیدم که عموما یقلبی نظامیها رو برای ظرف غذای همراه پیشنهاد میکنند البته برای کسانی که دارای اندام قوی و ورزیده هستند میتواند پیشنهاد خوبی باشد اما برای کسانی که کارشان نظامیگری نیست و صرفا برای سفر طبیعتگردی میخواهند استفاده کنند وزن ۲ الی ۳ کیلویی یقلبی برای برنامه های چند روزه بسیار آزار دهنده خواهد بود

جدیداْ ظرف غذاهای استیل بسیار ظریف و نازک چینی به بازار منیریه آورده شده که وزن حدود ۱۵۰ تا نهایت ۲۰۰ گرم را دارد که میتواند علاوه بر تامین نیازتان مشکل وزنی هم برایتان ایجاد ننماید البته به دلیل نازک بودن ضخامت ظرف غذا رو میسوزاند که میتوان این مشکل را به مرور با تجربه مرتفع کرد

برای کسانی هم که توانایی هزینه بیشتر را دارند میتوانم ظروف غذای کامل ویژه کوهنوردان رو پیشنهاد بدم که در منیریه در فروشگاههای لوازم کوهنوردی به وفور یافت میشود

 

۱۱ -  لیوان دو جداره :

لیوانهای دوجداره استیل درپوش دار که در بازار مدلهای متنوع آن موجود است 

 

 

۱۲ -  کوله چند روزه :

 


کوله های چند روزه رو بر اساس حجم وسایل خود در پایان خرید بکنید به خصوص حجم کیسه خوابتان به طوری که بتوانید کیسه خواب خود را به راحتی در آن جاسازی کرده و در عین حال جا به حد کافی برای باقی وسایلتان بماند

در انتخاب کوله برای این تیپ تور به موارد زیر حتما توجه داشته باشید :

۱ -  کوله یا رنگ استتار با طبیعت باشد و یا اگر نیست از کاور استتار برای استتار کردن آن استفاده نمایید با توجه به اینکه اکثریت کوله های موجود در بازار کوله های کوهنوردی هستند که رنگهای قرمز و زرد و نارنجی دارند پیدا کردن کوله استتار کمی سخت است و کوله هایی هم که در راسته لوازم شکار خیابان فردوسی هستند عموما قیمتهای بسیار بالایی دارند لذا برای دوستانی که هزینه کم میخواهند بکنند توصیه میشود با خرید کوله های مناسب کوه نوردی از کاورهای کوله استتار استفاده نمایند

۲ -  کوله مناسب باید لایه عایق آب داشته باشد جوری که رطوبت و خیسی باعث لطمه به محتویات داخل کوله نگردد

۳ -  در عین حال بندها و جیبها و تقسیم بندیهای مختلف در داخل خود داشته باشد  بندهایی برای بستن پد زیر انداز کیسه خواب و چادرهای کوچک کمپینگ و زیر انداز چادر کمپینگ و ... و جیب برای تفکیک وسایل خرده ریزی که دسترسی آنها مهم و ضروریست و همینطور جاسازی قمقمه و ... .

۴ -  در عین حال یک زیپ دسترسی به ملزومات میانه کوله که بتوان راحت بدون به هم ریختن کوله وسیله ای رو که در وسط کوله است را از کوله خارج کنیم

۵ -  داشتن ابر و فنر در قسمت پشتی کوله که باعث میشود محتویات زاویه دار داخل کوله به کمر شما ضربه وارد نکنند و سبب ناراحتی طبیعتگرد در طول مسیر نگردد .

۶ -  بندهای دوشی کوله که ابری و بسیار لطیف باشد که در صورت سنگینی بار ایجاد خراش و زخم نکنند 

۷ -  داشتن دو بند حایل سینه و کمر که بند حایل سینه بر روی بندهای دوشی باید نسب شده باشد و بند حایل کمری بر قسمت پایینی کوله که در جلوی شکم بسته خواهد شد اهمیت این دو بند در هنگام صعود و فرود بسیار حایز اهمیت است جتما توصیه میشود توجه فرمایید

۸ -  جدیداْ در کوله ها توری مانندی جلوی ابر و فنر پشت کوله که نقطه تماس کوله با پشت طبیعتگرد است نسب میکنند  که برای جلوگیری از تعریق و احساس گرما در طبیعتگردان ارتفاعات پایین طراحی شده است که نبود آن در کوله ای نشان از نامرغوبی کوله نیست بلکه تنها میتواند یک آپشن اضافه باشد با توجه به اینکه قوس ایجاد شده از آن تور میتواند فضای کوله شما رو هم محدود تر کند و در عین حال در موارد غیر استاندارد مارک غیر معتبر آن باعث وارد آمدن فشار نامتوازن به مهره های پشتی گردد .

 

۱۳ -  کوله یک روزه :

 

 کوله یک روزه به کوله ای گفته میشود که حدوداْ ۵ لیتری بوده که برای حمل آب و مواد غذایی مختصر و یک لباس و چند وسیله مختصر دیگر به کار می رود و عموما بعد از استقرار کمپینگ برای گشتهای طبیعتگردی اطراف محل کمپ به کار میرود

مواردی که در تهیه کوله یک روزه باید توجه کرد به آن :

۱ -  کوله یا رنگ استتار با طبیعت باشد و یا اگر نیست از کاور استتار برای استتار کردن آن استفاده نمایید

۲ -  کوله مناسب باید لایه عایق آب داشته باشد جوری که رطوبت و خیسی باعث لطمه به محتویات داخل کوله نگردد

۳ -  در عین حال بندها و جیبها و تقسیم بندیهای مختلف در داخل خود داشته باشد   جیب برای تفکیک وسایل خرده ریزی که دسترسی آنها مهم و ضروریست و همینطور جاسازی قمقمه و ... .

۴ -  امکان باز و بسته شدن راحت کوله بدون دردسر و معطلی  و سر و صدا ( سکوت اهمیت بالایی در اینگونه تورها دارد )

۵ -  داشتن ابر  در قسمت پشتی کوله که باعث میشود محتویات زاویه دار داخل کوله به کمر شما ضربه وارد نکنند و سبب ناراحتی طبیعتگرد در طول مسیر نگردد .

 

۱۴ -  دوربین شکاری :


برای دیدن هر گونه جانوری در طبیعت به خصوص پرندگان نیاز ضروری به داشتن دوربین خوب شکاری دارید که برای تهیه خوب آن هم در منیریه و هم در لوازم شکاری خیابان فردوسی میتوانید دوربین خوب تهیه کنید البته لازم به توضیح است دنبال دوربین خوب شکاری زیر قیمت ۲۰۰ هزار تومان نباشید و اگر کسی چنین چیزی سراغ دارد خوشحال میشوم که اینجانب را هم در جریان قرار دهد .

۱۵ -  مداد و دفترچه یادداشت :

برای ثبت مشاهدات خود در طبیعت و ثبت مشخصات عکسهای خود از حیوانات و تکمیل مطالعاتی سفر خود به همراه داشتن یک مداد و دفترچه لازم و ضروریست

 

16 -  نقشه راهنمای خوب از منطقه :

نقشه منطقه ای كه به آن سفر میكنیم از ملزومات بسیار واجب سفر است البته امروزه تكنولوژی تا حدود زیادی این نیاز رو با دستگاه GPS  مرتفع كرده اما توصیه نگارنده همچنان بر استفاده از نقشه های فنی و درست است كه باید دارای ویژگیهای زیر باشد

1-  با توجه به وسعت كمی كه در سفرها عموما داریم تهیه نقشه با كوچكنمایی سایز  50000 / 1 تا سایز 125000 / 1

2-     داشتن طول و عرض جغرافیایی با ذكر درجه و دقیقه

3-   دارای اصلاحیه و اطلاعات حداقل تا 5 سال گذشته ( متاسفانه در سازمانهای نقشه برداری ایران نقشه های مناطق كوهستانی ما اطلاعاتش برای 15 سال پیش بدون اصلاحات و ثبت تغییرات است كه عملاً آنها را از هر گونه ارزشی تهی میكند )

۱۶ -  کیف کمری :


کیف کمری را برای ساختن کیت بقا در طبیعت نیاز داریم که از مواردیست که در چنین سفرهایی لازم و ضروریست این كیت بقا برای تمامی كسانی كه به طبیعت سفر میكنند لازم و ضروریست

ملزومات كیف بقا برای تورهای حیات وحش :

1 -  كیت كمكهای اولیه ( در ادامه در موردش صحبت خواهد شد )

2 -  آینه كوچك ( جهت علامت دادن برای كمك به خصوص در محیطهای دشتی و بیابان)

3 -  كارد خوب آمریكایی

4 -  چاقو چند كاره خوب ضامن دار ( ترجیحاً سویسی ) لازم به توضیح است از لازم ترین ادوات در طبیعت چاقو است شاید لازمتر از همه ملزومات قید شده در بالا چاقو خوب و فن استفاده از آن است

5 -  كبریت عایق رطوبت

6 -  تیغه منیزیمی آتشزنه

7 -  فندك اتمی و فندك معمولی

8 -  قرص تصفیه آب

9 -  نمك حدود 100 الی 200 گرم  یا پودر ORS ( در برنامه های كوهستانی برای جلوگیری از اسهال ناشی از خوردن آب حاصل از برف كه سبب تشنگی بیشتر و اسهال میگردد توصیه میشود از نمك یا پودر ORS  قاطی برف كرده و بعد برف را ذوب نمایید تا آب حاصله قابل نوشیدن گردد در چنین مواقعی ترجیح بر استفاده از یخ جهت ذوب كردن برای تهیه آب است نه برف )

 10 -  ذره بین

11 -  ناخنگیر

12 -  نخ نامرئی

13 -  نخ و سوزن با سایزهای مختلف

14 -  ماژیك در زنگهای مختلف

15 -  شبرنگ براق قرمز رنگ البته رنگ شبرنگ با توجه به منطقه سفر انتخاب میگردد

16 -  باطری اضافه برای هد لمپ + هد لمپ

17 -  تركیبات مختلف آجیلی ( دانه های مغذی روغنی و شیرین ) بسته به برنامه این تركیبات متفاوت خواهد بود

18 -  پتوی فضایی

19 -  سوت پلاستیكی بدون قرقره

20 -  كارت شناسایی معتبر و آدرس و شماره تماس نزدیكان

21 -  نقشه كوچك جیبی همراه

22 -  دفترچه یادداشت و مداد

23 -  قطب نمای خوب

قطب نمای خوب باید مشخصات زیر را داشته باشد :

1 -  هوا نداشتن محفظه اصلی كه عقربه در آن قرار دارد

2 -  تق تق كردن حلقه دور محفظه عقربه با گیره جلوی قطب نما جهت جهت یابی در تاریكی مطلق شب و بدون نور با استفاده از لامسه  و شنوایی

3 -  داشتن صفحه و تیغه گرا گیری

4 -  داشتن ذره بین گرا گیری

5 -  داشتن خط كش كنار محفظه عقربه برای تنظیم قطب نما بر روی نقشه

6 -  داشتن درجه و دقیقه در صفحه نمایش محفظه عقربه

7 -  داشتن دستگیره شستی جهت صاف گرفتن قطب نما

8 -  شبرنگ بودن عقربه های قطب نما

24 -  كیسه فریزر به مقدار كافی

25 -   و ...  كه بسته به نوع برنامه كه جنگلی است یا دشتی یا كوهستانی یا تالابی و ...  میتواند موارد خاص باشد

 

۱۸ -  کیت کمکهای اولیه :

كیت كمكهای اولیه شامل موارد ذیل میگردد :

1 -  داروهای مسكن ( آستامینوفن كدئین -  پروفن – ژلوفن – آكسار  و ...  )

2 -  داروهای ضد حساسیت ( آنتی هیستامین ) برای موارد حساسیت به زنبور و حساسیتهای فصلی به گرده های گلها و ... 

3 -  داروی راه برای تهوع ( دیمین هیدرینات )

4 -  داروهای چرك خشك كن برای عفونتها و زخمها و سرماخوردگیها و ...  ( آموكسی سیلین و ... )

5 -  قرصهای معمول سرما خوردگی و قرصهای اسهالهای مختلف  ...

6 -  پودر ORS

7 -  كیت مار زدگی

8 -  ضد عفونی كننده ها ( پودر پرمنگنات ) بتادین و الكل سفید

8 -  پنبه و باند استریل و انواع بانداژها و چسب زخم

8 -  هشت عدد دستمال سه گوش برای تركت كردن و آتل بستن و ... 

9 -  باند كشی برای در رفتگیها و پیچ خوردگیها با عرضهای مختلف

10 -  آتروپات

11 -  موچین و قیچی و تیغ استریل جراحی

12 -  نوار تفلون

13 -  و ...

 

 

 

۱۷ -  چاقو و کارد : 

چاقو و کارد هم از ملزومات کیت بقاست که به علت عدم ضرورت و فوریت ارایه این متن از توضیحات آن موقتا میگذریم

 

 

 

" نکته بسیار مهم "

 

 

دوستان گرامی که این متن رو مطالعه کردید لازم به توضیح میدانم همه این ملزومات را در زمانی که با یک گروه مجرب و حرفه ای یا با فرد حرفه ای و بلد همراه هستید استفاده نمایید چون رفتن به طبیعتهای بکر با چنین ملزومات دانش رهایی از بحران رو هم می طلبد در نظر داشته باشید با پوشش کاملا استتار در منطقه حادثه دیده اگر باشیم تنها آشنایی با اصول علامت دادن و درخواست کمک و آشنایی با اصول بقا در طبیعت است که میتواند ضامن سلامتی و امنیت خاطرتان باشد پس همیشه در چنین سفرهایی از افراد مجرب و حرفه ای استفاده نمایید

 و در سفر به طبیعت همیشه به خاطر داشته باشید یکی از نزدیکان خود را از زمان رفت و برگشت خود و مسیری که برای سفر انتخاب کرده اید به همراه نقشه مسیر قرار دهید  تا در صورت بروز هر اتفاقی بتواند ناجی شما باشد ( در سفرهای شخصی یا خانوادگی و یا گروه دوستانه )

 

امیدواریم با دانش سفر به مناطق بکر طبیعی بتوانیم در دامان طبیعت لحظات آرامش بخش و بیاد ماندنی داشته باشید

* مطالب این بخش از سایت «یادداشتهای یک کوهنورد» برگرفته شده است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic