درباره وب سایت:


آرشیو:


آخرین پستها :


جدیدترین مطالب:


جدیدترین کلیپ های طبیعت و حیوانات:نویسنده:


ابر برچسبها:


آمار وب سایت:
دستگرد امامزاده


دستگرد به معنای «دست‌ساخت» است و در آغاز به آبادی‌های تازه ‌بنیاد گفته می‌شد و در زمان ساسانیان در معنای زمین‌های شاهی کاربرد یافت. همچنین در فرهنگ فارسی معین، دستگرد به معنای زمین پست وهموار و درلغت نامه دهخدا، به زمین هموار، زمین وملک زراعی و بنائی مانند کوشک که خانه ها به دور آن باشد، معنی شده است. بیشتر نقاطی که در ایران و کشورهای پیرامون آن با نام‌های دستگرد و دستجرد معروفند، همان زمین‌های شاهی ساسانی هستند.

خسروپرویز که در پایتخت ایران در تیسفون نشیمن داشت، سنت شاهنشاهان ایران را که همیشه کاخ و محل اقامت تابستانی خود را در فلات ایران می‌ساختند، کنار گذاشت و در جایی در شمال شرقی تیسفون، تابستانگاهی به نام دستگرد ساخت. ویرانه‌های این محل امروزه به نام دستکرة که عربی ‌شدۀ دستگرد است، شناخته می‌شود.

همچنین بسیاری از مناطق در سرزمین ایران، با نام دستگرد شناخته می‌شوند. از جمله مشهورترین آنها دستگرد اصفهان یا دستگرد خیار در نزدیکی شهر اصفهان ودستگرد کیار یا دستگرد امامزاده در ۳۱ کیلومتری شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری است. به دستگرد کیار به این دلیل دستگرد امامزاده می‌گویند که مقبره امامزاده محمد اکبر، از فرزند بلافصل امام علی (ع) در آن واقع شده است. این روستا پس از شهر فرخشهر ورودی بخش کیار شرقی است و از اهمیت خاصی برخوردار است. شغل اصلی مردم در این روستا کشاورزی است و با داشتن چند ده چاه آب عمیق و نیمه عمیق و رودخانه و چشمه و قنات از آب کافی جهت آبیاری زمینهای کشاورزی برخوردار است. بخشی ازمنطقه حفاظت شده تنگ صیاد در شمال این روستا واقع شده که دارای محیط زیست بکر با انواع گیاهان خودرو و حیوانات وحشی از جمله بز کوهی ،کل و.. می‌باشد. قطب صنعتی دستگرد واقع در شمال شرقی روستا واقع در زمینهای قنات مقیم و حسین آباد با مساحتی حدود ۴۰ هکتار و بانیروی کار حدود ۴۰ نفر واقع شده است. مهم‌ترین نقات دیدنی و تفریحی این روستا شامل: بقعه امامزاده محمد اکبر، قلعه داراب خان بختیاری و باغات دره ماران و رنگ رزی و زیراشکستان و منطقه حفاظت شدۀ تنگ صیاد می‌باشد. روستای دستگرد امامزاده به دلیل وجود مقبرۀ امامزاده محمد اکبر که فرزند بلافصل امام علی علیه السلام است، مشمول برکات زیادی شده است ولی تا کنون هیچ توجهی برای پیشرفت و ترقی روستا، توسط مسئولان صورت نگرفته است.دستجـرد عربی ‌شدۀ واژه دستگرد فارسی است.

منبع:دانشنامه ایرانیکا، سرواژه Ctesiphon، ص ۴۴۸.

 برچسب ها:دستگرد,روستای دستگرد امامزاده,امامزاده محمد اکبر ,قطب صنعتی دستگرد ,حیات وحش ,کشاورزی,دامداری ,منطقه حفاظت شده ,منطقه حفاظت شده تنگ صیاد ,تنگ صیاد , کفتار و کبک ,زیست طبیعیدنبالک ها: دستگرد  دستگرد امامزاده  تاریخچه دستگرد امامزاده  موقعیت دستگرد  آثار تاریخی دستگرد امامزاده  امامزاده دستگرد  امام محمد اکبر 
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 15 بهمن 1390 01:12 ق.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic